Історія

  

 Історія розвитку пожежно-прикладного спорту в Житомирській області за часів СРСР та Незалежності України 

 

Розділ 1. ВСТУП

          Професійно-службова діяльність особового складу МНС України характеризується високим фізичним навантаженням та психічним напруженням. Вона передбачає фізичну готовність кожного працівника до виконання професійно-службових завдань.  

          Під час гасіння пожеж, ліквідації аварій катастроф та стихійних лих особовому складу доводиться витримувати значну фізичну й нервову напругу. Порятунок людей, швидке розгортання засобів гасіння, евакуація майна, робота на висотах, у задимленому середовищі,  при високих і низьких температурах, подолання непередбачених перешкод у складних умовах вимагає від  пожежників не тільки високого усвідомлення свого обов’язку, але й гарного здоров’я, сили, витривалості, сміливості та швидкості реакції. Усі ці якості мають спортсмени - пожежники.

           Виховання й удосконалення якостей та навичок, якими повинні володіти пожежники, найбільш ефективно досягаються тренуванням – спеціальними прикладними вправами на базі всебічної фізичної підготовки особового складу. 

        Фізична підготовка особового складу Головного управління та підрозділів організовується й здійснюється з урахуванням особливостей професійно-службового застосування та має спеціальну спрямованість. Вона включає в себе загальну фізичну підготовку (гімнастика, легка атлетика, плавання, лижна й інші види підготовки) та спеціальну фізичну підготовку (виконання спеціальних вправ відповідно до професійно-службових завдань та професійного спрямування органу управління чи підрозділу). 

          Пожежно-прикладний спорт є частиною системи фізичного виховання. Його цілі конкретизуються у таких задачах:

-         зміцнення здоров’я  осіб, які займаються, їх різнобічний і гармонійний розвиток;

-         досягнення фізичної досконалості, виховання дисциплінованості, організованості, високих моральних і вольових якостей;  

-         формування рухових умінь і навичок, необхідних для успішної професійної діяльності. 

Розділ 2. „Історія створення і розвитку пожежно-прикладного спорту в Житомирській області”

             Зі спогадів ветеранів, змагання з пожежно-прикладного спорту на Житомирщині розпочалися з 1950 року. Перші обласні змагання проводилися  серед міських пожежних команд. З часом зросла масовість учасників пожежно-прикладного спорту та підвищилася майстерність спортсменів - пожежників.  

    1959 рік обласні змагання з ППС.   

           У 1957 році збірна команда Житомирської області з пожежно-прикладного спорту взяла участь у змаганнях на першість Республіки України в м. Луцьку.  

    Збірна команда м. Житомира на Республіканських змаганнях  в м. Полтава, 1962 рік

            Тренував збірну команду області до 1962 року Гаврушкевич І.В., який працював у відділенні служби відділу пожежної охорони УМВС облвиконкому.

            З 1962 по 1983 рік збірну команду області тренував Герговський Станіслав Казимірович. До її складу входили спортсмени: Бугинський В.І., Бугинський І.І., Рогинчук С.Г., Герговський С.К., Бондаренко В.І., Черниш В.П., Рачкован В.М., Мостович В.В., Шарий В.В., Лямзін В.М., Камінарець В.А. Герговський В.С. Семеро членів збірної команди виконали норматив майстра прикладного спорту. 

           Збірна команда області під час Республіканських змагань посідала призові місця серед команд другої групи: 

 -         у 1974 році в м. Тернопіль на Республіканських змаганнях серед другої групи збірна команда області посіла третє загальнокомандне місце;

 -         у 1982 р. в м. Житомир на Республіканських змаганнях серед другої групи збірна команда області посіла друге загальнокомандне місце.

Легенда пожежної охорони Житомирщини – Станіслав Казимірович Герговський. Ветеран війни, все своє життя присвятив пожежній охороні, становленню пожежно-прикладного спорту, особливо в тяжкі післявоєнні роки. Любов до професійного спорту привив своєму синові Володимиру. 

Герговський Станіслав Казимірович, 1924 року народження, учасник бойових дій ВВВ, з 1949 по 1986 рр. працював у міських пожежних командах №1, №2 та ППЧ-46 м. Житомир, з 1950 року виступав за збірну команду області, з 1962 р. по 1983 р.  був її тренером.  

 

 

 

 

 Мостович Валерій Віталійович, 1948 року народження, з 1979 р.  по 1995 р. проходив службу у підрозділах пожежної охорони Житомирської області, керував  пожежною частиною на „Льонокомбінаті”. У травні 1986 року, упродовж 14-ти діб брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Про відданість Валерія Максимовича своїй справі серед товаришів ходять легенди. Ветерани служби розповідають про випадок під час аварії на нафтопроводі „Дружба” у 1993 році, коли горіла нафта. В.Мостович у позаслужбовий час, дізнавшись про подію, за 50 кілометрів власним велосипедом приїхав до місця аварії, аби допомогти товаришам. З 1971 року займався пожежно-прикладним спортом. У 1983 році виконав норматив майстра спорту. Нагороджений медаллю „За бездоганну службу”.       

      1989 р. по 1996 р. збірну команду області тренував майстер спорту Герговський Володимир Станіславович. До складу збірної входили спортсмени підрозділів області: Кравчук П.М., Воловий О.В., Герговський В.С., Стародубцев С.В., Петяк М.П., Слєпцов О.Ф., Савенко І., Венгловський А., Штукований В.С., Бернацький О.В., Лісовський О.П., Камінчук О.В. 6 членів збірної команди області  виконали норму майстра пожежно-прикладного спорту та 6 членів стали кандидатами в майстри спорту.   

          Збірна команда того часу на Республіканських змаганнях займала призові місця серед команд другої групи:  

          - 1989 р. м. Івано-Франківськ – друге загальнокомандне місце; 

          - 1996 р. м. Кременчуг - друге загальнокомандне місце.    

    м. Черкаси, 1992 рік.Збірна команда   Бойове розгортання

          Житомирщини на Чемпіонаті

                  України з ППС                                     

Луцьк. 1993 рік. Збірна команда Житомирщини на Чемпіонаті України з ППС

Герговський Володимир Станіславович, 1960 року народження, у 1980 році закінчив ХПТУ МВС України та проходив службу в ПО УВС Житомирської області, з 2005 по 2006 роки - начальник Головного управління МНС України в Житомирській області, полковник внутрішньої служби, у 1982 р. виконав норматив майстра спорту, неодноразовий переможець Республіканських змагань з підйому по висувній драбині, з 1989 по 1996 рр. - тренер збірної команди області з пожежно-прикладного спорту, суддя національної категорії з ППС; нагороджений нагрудним знаком „Кращий працівник пожежної охорони” медаллю “За бездоганну службу” 3-го ступеню, нагрудним знаком “За відмінну службу в МВС”, нагрудним знаком “За відзнаку в службі” та Почесною Відзнакою МНС.

 

 

 

 

Кравчук Петро Миколайович, 1960 року народження, з 1984 по 2002 рік проходив службу в СДПЧ-1 м. Житомир, водієм, з 1987 по 1995 року виступав за збірну команду області з пожежно-прикладного спорту, в 1989 році виконав норматив майстра спорту, у складі команди області займав третє місце з бойового розгортання на чемпіонаті Укрради „Динамо” з пожежно-прикладного спорту в м. Івано-Франківськ.   

Стародубцев Сергій Васильович, 1966 року народження, з 1986 року по 2008 рік проходив службу на посаді заступника начальника СДПЧ-9 м. Бердичів, пожежно-прикладним спортом розпочав займатися під час проходження строкової служби з 1984 року в Луганську. Путівку у спорт дав перший тренер Лютенко В.А. У 2000 році закінчив свою спортивну кар’єру, займається пожежно-прикладним спортом з юнаками. У 1994 році під час Міжнародних змагань в м. Гомелі Республіки Білорусь отримав травму спини, внаслідок якої півроку був прикутий до ліжка, але, одужавши, він знову розпочав тренуватися та виступати за збірну команду області. А в 1996 році на Чемпіонаті України в Кременчузі виконав норматив майстра спорту. Багаторазовий переможець Чемпіонату України серед команд ІІ групи в змаганнях з підйому по висувній драбині: у 1989 р. м. Івано-Франківськ – 1 місце, в 1996 р. м. Кременчуг – І місце, 2000 р. м.Донецьк – ІІІ місце. Нагороджений нагрудним знаком „Кращий працівник пожежної охорони”

 

 

 

 

 

Петяк Микола Павлович, 1958 року народження, з 1985 року по 2008 рік проходив службу на посаді командира відділення в СДПЧ-9 м. Бердичів, з 1986 році розпочав займатися пожежно-прикладним спортом, у 1996 році на Чемпіонаті України в м. Кременчуг виконав норматив майстра спорту, багаторазовий переможець Чемпіонату України серед команд ІІ групи в змаганнях з підйому по висувній драбині: у 1989 р. м. Івано-Франківськ – І місце, в 1996 р. м. Кременчуг – І місце, 2000 р. м. Донецьк – ІІІ місце. Нагороджений Почесною Відзнакою МНС України.

 

 

 

 

 

 

 

Слєпцов Олександр Федорович, 1963 року народження, з 1991 року по 1999 рік виступав за збірну команду області з пожежно-прикладного спорту, кандидат в майстри спорту з пожежно-прикладного спорту, майстер спорту з рукопашного бою. З 2004 року по 2012 рік тренував юнацьку збірну області.

 

 

 

 

 

Вагомий внесок у розвиток пожежно-прикладного спорту на Житомирщині вніс начальник ВПО УВС полковник внутрішньої служби Чумак Борис Андрійович. За його сприянням у 1978 році в Житомирі на базі ППЧ-1 на болоті по
будовано спортивний

комплекс для проведення тренувань та змагань з пожежно-прикладного спорту. Будували тільки силами та руками пожежних. З часом він став місцем проведення щорічних обласних змагань серед пожежних частин області та дружин юних пожежників. У 1982 році на базі Житомирського спортивного комплексу проводився Чемпіонат Республіки України серед команд 2-ї групи. Збірна команда Житомирської області на цьому Чемпіонаті посіла друге загальнокомандне місце і була переведена  до  першої групи.                       

                                                        Чемпіонат   республіки Україна 1982 рік.

                                                                                  м. Житомир.   

 

   Чумак Борис Андрійович, 1938 року народження, начальник ВПО УВС з 1980 по 1996 рр.,  голова КФК-2 „Динамо”, нагороджений двома медалями „За відвагу на пожежі”, медалями „За бездоганну службу І, ІІ, ІІІ ст.”, „За труд і доблесть”, „Ветеран праці”. Ветеран – патріарх пожежної охорони. Хоча з 1996 року знаходиться на заслуженому відпочинку та і надалі продовжує вболівати за особовий склад та майбутнє пожежно-прикладного спорту. Незмінний учасник усіх обласних змагань що проходили на збудованому за його ініціативи стадіоні починаючи з 1978 року. Як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, 21-й рік опікується долею пожежних чорнобильців. Голова благодійного фонду „Пожежні Чорнобиля”.      

 

 

 

 

Розділ 3. „Сучасний стан пожежно-прикладного спорту в регіоні”

Для розвитку пожежно-прикладного спорту на Житомирщині у 2010 році створено Житомирську обласну Федерацію «Пожежно-прикладного спорту» основними завданнями якої є:

покращення здоров’я, фізичного і духовного розвитку населення;

пропаганда, популяризація та розвиток пожежно-прикладного спорту серед населення Житомирської області ;

підвищення рівня майстерності спортсменів;

організація та проведення змагань з пожежно-прикладного спорту;

підвищення боєздатності в підрозділах МНС, набуття досвіду з питань пожежно-рятувальної справи серед спортсменів (рятувальників).

 

Збірна команда Територіального управління з пожежно-прикладного спорту складається із 10 спортсменів. З них чотири майстра спорту України, чотири кандидатів в майстри спорту України та два  першорозрядники. Тренер збірної команди - майстер спорту, майор служби цивільного захисту Носок Олександр Анатолійович.

 

 

 

 

 

Носок Олександр Анатолійович, 1975 року народження, з 1996 року по теперішній час проходить службу в підрозділах Територіального управління МНС України в Житомирській області. Пожежно-прикладним спортом розпочав займатися під час проходження строкової служби з 1995 року в м. Львів, його перший тренер Борсук А.П.. У 1996 році на чемпіонаті України в м. Кременчузі виконав норматив майстра спорту. Багаторазовий переможець Чемпіонату України серед команд ІІ групи, у змаганнях по подоланню 100-метрової смуги з перешкодами в 1996 р. у м. Кременчуг – І місце. У 1998 на Чемпіонаті України в м. Луганську брав участь у фінальному забігу та посів 4-те місце.       

 

Розділ 4. „Участь збірної команди у міжнародних змаганнях”

               З 1993 по 2009 рік збірна команда Територіального управління МНС України в Житомирській області щорічно брала участь у Міжнародній Спартакіаді „Пам’яті Героїв Чорнобиля”. У змаганнях традиційно брали  участь п’ять областей, які найбільш потерпіли від наслідків Чорнобильської катастрофи – Житомирська, Київська, Чернігівська, Брянська (Російської Федерації) та Гомельська (Республіки Білорусь). В програму спартакіади було включено два види змагань з пожежно-прикладного спорту. Це подолання 100 - метрової смуги з перешкодами та пожежна естафета. Збірна команда Житомирської області на даному турнірі неодноразово посідала призові місця.

Розділ 5. „Юнацький спорт”

Юнацький пожежно-прикладний спорт на Житомирщині популяризується та розвивається.   З 2004 року створена спортивна юнацька секція з пожежно-прикладного спорту, де тренуються більше 30 юних пожежних під керівництвом майстра спорту України Камінчука Олександра Володимировича.

Щороку збірна команда юнаків показує високі результати на Чемпіонатах України з пожежно-прикладного спорту.   В особистому заліку член збірної команди області Кравченко Юрій у 2011 році на Чемпіонаті України в м. Харкові серед учасників молодшої групи здобув дві бронзові нагороди у подоланні 100-метрової смуги з перешкодами та підйомі по штурмовій драбині.

 

 

 

Камінчук Олександр Володимирович, 1971 року народження, з 1992 рік по теперішній час проходить службу в підрозділах МНС України. З 1992 року займається пожежно-прикладним спортом. У 2001 році виконав норматив майстра спорту. У 1999 році під час тренувань отримав травму ноги у вигляді відкритого перелому, але після одужання, знайшовши мужність, продовжив знову займатися пожежно-прикладним спортом.     

 

 

 

 

 

Розділ 6. „Участь представників регіону у складі збірних команд СРСР та України”

        Найвідоміший прикладник Житомирщини, який неодноразово виступав за збірну команду України на різних міжнародних змаганнях та виборював призові місця. Це Роман Сидорчук.

          Сидорчук Роман Анатолійович, 1979 року народження, з 1996 року по теперішній час проходить службу в підрозділах Територіального управління МНС України в Житомирській області.

У 1997 році розпочав свою спортивну кар’єру в складі збірної команди Черкаського інституту. У 1998 році на зимовому Чемпіонаті України в місті Вінниця виконав норматив кандидата в майстри спорту України. Восени 1998 року на відкритому чемпіонаті, присвяченому пам’яті Героїв Чорнобиля В.Правіка та В.Кібенка, виконав норматив майстра спорту України в підйомі по штурмовій драбині у вікно 4-го поверху з результатом – 14,80 сек.

У 1999 році був зарахований членом збірної команди України з пожежно-прикладного спорту.

У 2000 році на відкритому чемпіонаті, присвяченому пам’яті Героїв Чорнобиля, посів 3-є місце в підйомі по штурмовій драбині у вікно 4-го поверху та 2-е місце у підйомі по висувній драбині у вікно 3-го поверху з результатом – 12,61 сек.

У тому ж році в складі збірної команди України здобули І-ше загальнокомандне місце на міжнародних змаганнях в Польщі.

На літньому Чемпіонаті України 2000 року в м. Запоріжжя посів 1-е місце у підйомі по висувній драбині у вікно 3-го поверху з результатом – 12,3 сек.

На міжнародних змаганнях в м. Санкт-Петербург в складі збірної команди України вибороли І-ше загальнокомандне місце та І-ше місце по бойовому розгортанню.

 

 

У 2001 році на міжнародному турнірі на приз В.Немилова зайняв 1-е місце в підйомі по штурмовій драбині у вікно 4-го поверху з результатом – 13, 89 сек. Та 3-є місце у підйомі по висувній драбині у вікно 3-го поверху з результатом – 12,71 сек.

На зимовому чемпіонаті України 2001 року в м. Київ посів 2-е місце в підйомі по штурмовій драбині у вікно 4-го поверху.

На відкритому чемпіонаті України 2001 року в м. Черкаси переміг в підйомі по штурмовій драбині у вікно 4-го поверху з результатом – 13, 54 сек. та здобув 3-є місце у підйомі по висувній драбині у вікно 3-го поверху з результатом – 12,80 сек.

На міжнародних змаганнях 2001року в м. Кіровоград посів 3-є місце в підйомі по штурмовій драбині у вікно 4-го поверху.

На міжнародних змаганнях 2001року у Фінляндії був нагороджений бронзовою медаллю за 3-є командне місце в підйомі по штурмовій драбині у вікно 4-го поверху в складі збірної команди України з пожежно-прикладного спорту.

Наказом ЧІПБ МВС України №-163 від 9.04.2001 року прізвище Сидорчука Романа було викарбуване на стеллі «Лицарям пожежного спорту – слава ». Наказом ЧІПБ МВС України №-185 від 21.04.2001 року нагороджений нагрудним знаком «За відзнаку в службі».